[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار و رویدادها::
اخبار کنگره‌ها::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
وبلاگ انجمن::
پست الکترونیک::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دلایل انتخاب عنوان کتاب همه گیر شناسی کاربردی ::

اخیراً متوجه شدیم که در صفحه اینترنتی "انجمن علمی اپیدمیولوژیستهای ایران" مطالبی در معرفی کتاب تازه ما "همه گیر شناسی کاربردی"، به شرح زیر، نوشته شده است

کتاب "همه گیرشناسی کاربردی" در حقیقت بازنوشتی از همان ترجمه کتاب ارزشمند وپایه "اصول اپیدمیولوژی " مازنر و بان است که چاپ اول آن در سال 1363 توسط اساتید محترم جناب آقای دکتر حسین ملک افضلی – جناب آقای دکتر کیومرث ناصری با همت مرکز نشر دانشگاهی منتشر شده است. شاید تغییر نام این کتاب به "اپیدمیولوژی کاربردی"، با توجه به اینکه امروزه اپیدمیولوژی کاربردی شاخه ای شناحته شده از علم اپیدمیولوژی و دارای مشخصات خاص خود است، همواره غیر قابل قبول باشد. تلاش گردآورندگان اثر اخیر، در جایگزین کردن اطلاعات و آمار کشور و تغییرات عمده در بخش هائی از کتاب هماهنگ با شرایط و کنترل بیماری ها در ایران قابل توجه و تقدیر است. در ضمن، درخاتمه پیش گفتار این کتاب نگارش معمول نام "گروه اپیدمیولوژی و آمارزیستی" دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به شکل تغییر یافته درج شده است .

ضمن تشکر ازجناب آقای دکتر هلاکویی در معرفی کتاب و در پاسخ به تذکردر ارتباط با نام "همه گیرشناسی کاربردی" که برای این کتاب انتخاب شده است، به نظر ما به دو دلیل مناسب است. یکی این که در این کتاب علاوه بر بیان اصول اپیدمیولوژی ومسایل جمعیت شناسی قسمت قابل توجهی به کاربرد این اصول در مسایل بهداشتی و سلامت اختصاص داده شده است و دوم اینکه نگرش غالب در کتاب که در سوالهای انتهای هر فصل قابل مشاهده است تکیه بیشتری بر کاربرد این اصول دارد تا شناخت ساده آنها. علاوه بر این، در این کتاب سعی شده است با استفاده از مثالهای عینی در باره کشور عزیزمان ایران دانشجو با واقعیتهای کشور خودمان آشنا شود. همچنین در بیان همه گیرشناسی بیماریها تلاش شده است با همکاری مدیران مسئول در وزارت بهداشت دانشجو و خواننده کتاب با بر نامه های جاری کشور برای کنترل بیماریهای شایع آشنا شود. با توضیحات فوق به نظر میرسد استفاده از واژه کاربردی برای کتاب به صواب نزدیک باشد. البته سهوی که در ذکر نام گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی اتفاق افتاده است، انشاالله در چا پهای بعد اصلاح خواهد شد.

دکتر ملک افضلی                 دکتر نا صری

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2531 بار   |   دفعات چاپ: 600 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 31 بار   |   0 نظر
انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران Iranian Epidemiological Association
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 43 queries by YEKTAWEB 4072