[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
اخبار و رویدادها::
اخبار کنگره‌ها::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
وبلاگ انجمن::
پست الکترونیک::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
..
:: انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران ::

AWT IMAGE

:: تبریک نوروز 1399 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۱/۱ | 
اعضای محترم، دوستان گرامی،
با سلام و احترام و عرض شادباش سال جدید، بدین وسیله دراین شرایط
بحرانی اپیدمی کووید-19، فرارسیدن سال 99
را تبریک عرض کرده،
سلامتی و سعادت همگان را از خداوند متعال درسال جدید، خواستاریم
.

دبیرخانه انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران
29 
اسفند 98
>
:: Factsheet ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۲۴ | 
>
:: Diagnostic tool video ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۲۴ | 
از 6 مارس 2020، در سه ماهه اول طغیان کوید-19، 100685 فرد مبتلا و 3411 مرگ رخ داد و میزان مورتالیتی (mortality rate) 4/3 درصد.
هر فرد آلوده به طور متوسط 3/2 فرد دیگر را آلوده می نماید.
با توجه به انتشار بیماری نیاز به ابزارهای تشخیصی با حساسیت بالا برای ارائه دهندگان مراقبت می باشد.  
استاندارد طلایی (Gold standard) در تشخیص کووید-19، RT-PCR یا reverse transcription- polymerase chain reaction می باشد.
مشکل اصلی RT-PCR، حساسیت 30 تا 70 درصدی آن؛ به عبارت دیگر از هر 10 نفر مبتلا به کووید-19، 3 تا 7 نفرممکن است نتیجه تست آن ها منفی شود.
علل منفی شدن تست RT-PCR می تواند مراحل اولیه بیماری و تعداد کم ویروس در خون برای شناسایی توسط تست یا استفاده نادرست از کیت های آزمایشگاهی باشد.  
 نتایج مطالعه اخیر بر روی بیش از 1000 بیمار حساسیت بیش از 95 درصدی سی تی اسکن قفسه سینه (Chest- CT) را نشان داد. به عبارت دیگر از هر حداقل 20 نفر، یک نفر ممکن است تشخیص داده نشود. بنابراین،  تعداد کمتری افراد بیمار به خانه برگشت داده می شود و بیماری را به دیگران منتشر می نماید.
RT-PCR می تواند درطول زمان بهبود یابد اما واضح است که حساسیت Chest CT خیلی بیشتر است.
بنابراین Chest-CT می تواند برای شناسایی بیمارانی که نیاز به تست های بیشتر، ایزولاسیون و درمان دارند، استفاده شود. این استراتژی بویژه برای محیط هایی است که دسترسی خوبی به تکنولوژی CT دارند و دسترسی نامناسبی به  تست های آزمایشگاهی مطمئن دارند یا در محیط هایی که آزمایشگاه مرکزی ممکن است نتایج را طی چندین ساعت یا چندین روز اعلام می کند، مناسب و کاربردی تر است. 
به طور معمول، بیمار با علائم کووید-19 مانند تب، سرفه تنگی نفس می تواند ابتدا گرافی ساده قفسه سینه (Chest X-Ray) انجام شود که ارزان تر و راحت تر است نسبت به Chest- CT.
در صورت وجود یافته غیرطبیعی در گرافی ساده قفسه سینه مانند  ground glass opacity ، باید بخاطر داشته باشید که حساسیت بالایی برای تشخیص کووید-19 ندارد.  
بیمار که شدیدا مشکوک به پنمونی مربوط به کووید-19 است، بایستی chest- CT شود حتی اگر گرافی قفسه سینه وی منفی باشد.  
در مقایسه با  گرافی قفسه سینه، Chest-CT اطلاعات دقیق تری را ارائه می دهد.
 از جمله یافته های غیرطبیعی در chest- CT می تواند ground glass opacity ( نشانه ی تجمع مایع در آلوئول های ریه)،  solid white consolidation (نشانه ی  تجمع بیشتر مایع در ریه و عفونت شدید تر ریه) و در نهایت crazy paving pattern ( نشانه ی تورم فضای بینابینی) باشد. این یافته های غیر طبیعی می تواند به تنهایی یا همگی با هم مشاهده شود.
ground glass opacity اولین نشانه ای است که معمولا در چندین لوب در دو ریه مشاهده می شود یا معمولا حاشیه های ریه ( periphery) را درگیر می نماید. معمولا درگیری یک لوب ریه در موارد خفیف بیماری یا در موارد بهبودیافته مشاهده می شود.
معمولا چنین مواردی درکووید-19 مشاهده نمی شود: پلورال افیوژن ( نارسایی احتقانی قلب و پنمونی باکتریال)، تورم غدد لنفاوی در مدیاستن یا ناف ریه ( دیگر انواع پنمونی) و حفرات ریوی (مربوط به پنمونی باکتریال یا قارچی).   
علی رغم حساسیت بالای chest-CT، اما سه یافته ی غیرطبیعی می تواند در پنمونی ویرال ناشی از آنفلوآنزا و آدنوویروس ها هم ایجاد شود. همچنین در بیماری های غیرعفونی هم مشاهده شود. بنابراین، اگر چه حساسیت بالایی دارد اما اختصاصی برای کووید 19 نیست. بنابراین برای شناسایی علت بیماری بایستی RT-PCR انجام شود.  
 نقش CT در تشخیص کووید 19 به دو عامل بستگی دارد: شدت عفونت و شیوع کووید 19 در آن جامعه.
در افراد بدون علامت یا مبتلا به بیماری خفیف در صورتی که طی 48 ساعت اول شروع علائم انجام شود، حساسیت chest- CT 50 درصد.  به عبارت دیگر افراد با علائم خفیف بیماری می توانند RT-PCR مثبت شود در حالی که Chest- CT می تواند آن را تشخیص ندهد.
بنابراین، Chest-CT می تواند در مناطقی که بسیار تحت تاثیر کووید 19 است، در افراد علامت دار و به شدت بیمار استفاده شود.  
در چین، بیماران با الگوی تیپیک کووید 19 در chest- CT که دلیل دیگری برای این یافته نبود، تحت درمان قرار می گرفتند حتی   اگر RT-PCT   اولیه آن ها منفی می بود.
بنابراین، در مراحل اولیه بیماری، Chest- CT می تواند حساسیت بیشتری نسبت به RT-PCR در بیماران بستری داشته باشد. برای بیماران با یافته های غیرطبیعی در سی تی اسکن قفسه سینه، بایستی ایزولاسیون، تست های تاییدکننده بیشتر، مداخلات درمانی و سی تی اسکن های فالوآپ تا پیشرفت و بهبود بیماری بایستی انجام شود.
>
:: پاسخ نامه معاونت آموزشی، کویید 19 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ | 
پاسخ نامه معاونت آموزشی، کویید 19
>
:: صورتجلسه هیات مدیره شنبه 3 اسفند ماه 98 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۷ | 
جلسه شماره 166 هیات مدیره انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران، روز شنبه مورخ 3 اسفند ماه 98 از ساعت 13:30 الی 15:30 با حضور اعضای هیات مدیره: خانم‌ها دکتر یاوری، دکتر نعمت الهی و آقایان دکتر هلاکویی، دکتر مرادی و دکتر صحت برگزار گردید.
موارد تصویب شده:
1  - در خصوص نگرانی های آقای دکتر محسن شتی ریاست محترم دفتر سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر احتمال بالای انتقال ویروس کرونا در خانه های سالمندان و مراکز نگهداری افراد ناتوان ذهنی، انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران موارد زیر را پیشنهاد می نماید:
الف- بازدید از این اماکن تا جای ممکن محدود گردد.
ب- وسایل ضدعفونی کننده در محل های مختلف تعبیه شود.
ج- گروه های سالمندان و افراد دارای ناتوانی ذهنی از سوی معاونت بهداشت شهرتهران و شهرستان ها به عنوان گروه های در معرض خطر بالا برای ابتلا به ویروس کرونا در نظر گرفته شوند.
د- اقدامات غربالگری مناسب مانند تب سنجی برای تمامی پرسنل شاغل در این اماکن بخصوص افرادی که دارای مشاغل دیگری هستند انجام شود.
ه- کلاس های اموزشی برای پرسنل با همکاری معاونت بهداشتی با هدف غربالگری و شناسائی افراد مشکوک انجام شود.
و- گزارش موارد مشکوک (همراه با تب و علائم تنفسی) توسط پرسنل مراکز نگهداری به معاونت بهداشتی شهرستان صورت گیرد.
 2- مقرر شد خانم دکتر شهرزاد نعمت اللهی از سوی انجمن به عنوان مدیر اطلاع رسانی طغیان بیماری ها فعالیت نمایند. در این اساس مقرر شد در وهله اول با راه اندازی یک  کانال مجازی تلگرامی مراتب انتشار اخبار واطلاعات صحیح در خصوص بیماری کرونا به شکل ساده و مردم پسند در دستور کار باشد و به مرور این امر به انتشار سایر اطلاعات مرتبط با رشته اپیدمیولوژی به زبان ساده گسترش یابد. خانم دکتر نعمت اللهی همچنین ماموریت یافتند به عنوان نماینده انجمن در ستاد اطلاع رسانی وزارت بهداشت به جناب آقای دکتر سیدجلیل حسینی معرفی شوند.
3- مقرر شد باتوجه به شرایط ویژه در کشور،  انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران مسوولیت تدوین و انتشار بیانیه های پیشگیری را برعهده داشته باشد. مسئولیت این امر برعهده جناب آقای دکتر قباد مرادی قرار داده شد.
4- مقرر شد انجمن در خصوص ضرورت حضور تخصص اپیدمیولوژی در راهنماهای کشوری مبارزه و برخورد با کرونا مکاتبه هایی با وزارت بهداشت نموده و مراتب را پیگیری نماید.
5 - مقرر شد جناب آقای دکتر صحت، تحقق جلسات شورای مشورتی انجمن در سطح وزارتخانه را با ترکیب حضور  آقایان دکتر اسدی لاری- دکتر چمن وخودشان پیگیری نمایند، البته مقرر شد در ترکیب این شورا از آقایان دکتر شتی و دکتر حقدوست نیز دعوت بعمل آید.
 
>
:: برنامه علمی چهارمین کنگره سلامت مردان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ | 
>
:: چلمین روز شهادت فرزندان جناب آقای دکتر اسدی لاری و سرکار خانم دکتر مجد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ | 
>
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 241
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 5
::
آمار بازدیدها
تمام بازدید‌ها: 1364717
بازدید 24 ساعت قبل: 1257
::
آخرین بروزرسانی
جمعه ۱۳۹۹/۱/۱
::
انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران Iranian Epidemiological Association
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 4072