انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران- اخبار پایگاه
مقاله جدید جناب آقای دکتر منصورنیا

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ | 

اعضای محترم، دوستان گرامی
 افتخار دارد مقاله جدید و ارزشمند جناب آقای دکتر منصورنیا را با مقدمه زیر از ایشان به پیوست این پیام (لینک زیر) تقدیم نماید
عنوان و لینک مقاله:  Biases in Randomized Trials
__________________________________________________________________
با سلام خدمت دوستان و همکاران گرامی
هدف از مقاله 2017 اینجانب در مجله اپیدمیولوژی با عنوان "تورشها در کارازمایی های تصادفی شده: یک مکالمه بین ترایالیست ها و اپیدمیولوژیستها" که با همکاری جولین هیگینز و جاناتان استرن از دانشگاه بریستول و با سرپرستی میگل هرنان از دانشگاه هاروارد نوشته شده ایجاد یگ گفتمان مشترک در مورد تورشهای کارآزمایی بالینی تصادفی است. ایده اولیه این مقاله از کلاسهای علیت اینجانب شکل گرفت جایی که می گفتیم تصادفی شدن گروههای مقایسه را exchangeable می کند و از مخدوش شدگی جلوگیری می کند و دانشجویان تعجب می کردند که چرا متون کارآزمایی بالینی ذکر می کنند تصادفی شدن از تورش انتخاب جلوگیری می کند!
در ابانماه 1393 دوست و همکار گرانقدرم دکتر یزدانی در تماسی تلفنی پرسش جالبی را مطرح کردند: allocation concealment از مخدوش شدگی جلوگیری می کند یا تورش انتخاب؟ پاسخ اینجانب بر اساس دیاگرامهای علیتی "هر دو" بود! این مباحثه بنده را ترغیب کرد که همان شب با میگل هرنان تماس بگیرم و ایده مقاله ای که تورشهای کارآزمایی بالینی تصادفی مطرح شده در کوکران را به کمک دیاگرامهای علیتی به زبان اپیدمیولوژی ترجمه می کند مطرح کنم. در حین کار متوجه شدیم مساله خیلی هم ساده نیست مثلا بعضی تورشهای کوکران بستگی به تارگت استنتاج مورد علاقه دارند: per-protocol-effect و intention-to-treat. درنهایت از دو آماردان انگلیسی که تجربه زیادی در تورشهای کوکران داشتند دعوت به همکاری کردیم و نتیجه این همکاری مثلثی همانست که در اولین شماره مجله اپیدمیولوژی در سال جدید میلادی مشاهده می فرمایید.
مطالعه این مقاله را به تمامی اپیدمیولوژیستها، آماردانها و ترایالیست ها که علاقمند به فهم بیشتر تارگت استنتاج  کارآزمایی بالینی تصادفی و تورشهای ممکن در آن می باشند توصیه می کنم.
ارادتمند
محمدعلی منصورنیا

نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران:
http://irea.ir/find.php?item=1.61.283.fa
برگشت به اصل مطلب