[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
تاریخچه،اساسنامه، صورتجلسات و ...::
اخبار و رویدادها::
اخبار کنگره‌ها::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
وبلاگ انجمن::
پست الکترونیک::
مستندات انتخابات 1400::
مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران::
::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: طغیان مسمومیت غذائی ::
دکتر محقق: روز سه شنبه 27 خردادماه 92، حدود ساعت 7 شب، با تماس هایی از سوی مسئولین خوابگاهها مبنی بر، علائم گوارشی شبیه مسمومیت تعدادی از دانشجویان خوابگاهی مواجه شدیم. با توجه به گزارش هایی که از خوابگاههای مختلف داشتیم، متوجه شدیم که یک اتفاق عمومی رخ داده است و بلافاصله ستاد فوریت های پزشکی متشکل از بنده به عنوان معاون دانشجویی، دکتر هاشمی رئیس مرکز بهداشت و درمان دانشجویان، دکتر غفارزاده مدیر امور خوابگاهها و مسئول حراست دانشگاه تشکیل دادیم تا جریان را به صورت جدی بررسی و پیگیری نماییم.
با پیشرفت موضوع در ساعات 21 تا 22 و گزارش های مختلف از خوابگاهها، طبیعتاً اولین اقدام ما، رسیدگی به امور درمانی این عزیزان بود. لذا با هماهنگی انجام شده، سعی کردیم مسئولین در خوابگاههای مختلف حضور داشته باشند. بنده در خوابگاه سمیه حاضر شدم، دکتر هاشمی به خوابگاه ایتالیا اعزام و دکتر غفارزاده هم مجتمع کوی را اداره کردند. پس از آن با ریاست و مدیریت بیمارستان امیراعلم هماهنگی لازم به عمل آمد و تمامی دانشجویانی که در خوابگاه سمیه دچار مسمومیت غذایی شده بودند را به آن مرکز درمانی منتقل و امور درمانی آنها انجام شد. نکته قابل ذکر این است که تعدادی از دانشجویان قبل از رسیدن همکاران به خوابگاهها، توسط اورژانس به بیمارستان ها و مراکز درمانی دیگر نظیر بیمارستان لقمان، فیروزگر و ... اعزام شده و برخی نیز شخصاً با هزینه های شخصی به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند.
تقریباً در 24 ساعت اول برای حدود 80 تا 120 تن از دانشجویان عزیز رسیدگیهای لازم انجام شد. از این جهت 80 تا 120 نفر  که برخی از دانشجویان 2 تا 3 بار به مراکز درمانی مراجعه کردند و برخی بصورت سرپایی و برخی نیز حدوداً 2 تا 3 ساعت بستری و درمان شدند.
- آیا در بررسیها مشخص شد که این آلودگی ناشی از چه بوده است؟
دکتر محقق
: با بررسی های سه شنبه شب و صبح چهارشنبه، تقریباً مشخص شد، تمام این آلودگی ها مربوط به دانشجویانی بوده که در سلف سرویس پسران دانشکده پزشکی، غذا میل کرده اند. با توجه به اینکه غذا در آشپزخانه مرکزی دانشگاه، واقع در مجتمع کوی علوم پزشکی تهران پخت و توزیع می شود و ما از هیچ سلف و خوابگاه دیگری، (حدود 6 سلف) که غذا در آنها توزیع می شود، گزارش مشابه مسمومیت نداشتیم. همچنین در میان مراجعه کنندگان، هیچ دانشجوی دختری وجود نداشت. بنابراین مواد و غذا مشکلی به صورت کلی نداشته و آلودگی مربوط به محل توزیع غذا در سلف سرویس دانشکده پزشکی است که طبیعتاً می تواند ناشی از آلودگی محیط و یا احتمالاً ناشی از عامل انسانی باشد.
لازم به ذکر است در روز سه شنبه 2 هزارو 468 پرس ناهار در سلف های مختلف توزیع، که از این تعداد، 689 پرس آن در سلف سرویس دانشکده پزشکی توزیع شده است. و با توجه به اینکه کل افراد مبتلا از خفیف تا شدید پسر و نیز حدوداً 120 نفر هستند، می توان گفت، مشکل ما مربوط به سلف پزشکی و تعداد محدودی از دانشجویان بوده است.
- آیا بررسی دقیق تری در حال انجام است و چه کسی این کار را انجام خواهد داد؟
دکتر محقق
: بله،بررسی دقیق از لحاظ بهداشتی و پزشکی به معاونت بهداشتی دانشگاه واگذار شده و کارشناسان بهداشت محیط با همکاری کارشناسان مرکز بهداشت و درمان دانشجویان از صبح روز چهارشنبه تا کنون در حال بررسی هستند و قول داده اند تا آخر هفته علت و گزارش نهایی را اعلام نمایند. از سوی دیگر مسئولین حراست دانشگاه نیز بررسی های کارشناسی خود را انجام خواهند داد.
- برخی از دانشجویان در دوران امتحانات پایان ترم دچار این مشکل شده اند، آیا تدابیری از سوی مسئولین دانشگاه صورت گرفته است؟
دکتر محقق: بله دقیقاً. نکته مهم این است که با توجه به تقارن این اتفاق با امتحانات دانشجویان، تعدادی از دانشجویان بدلیل رنج و ناراحتی این مسمومیت، متاسفانه نتوانسته اند در برخی از امتحانات شرکت نمایند. با توجه به اینکه مسئولیت کلی نظارت بر مواد غذایی و توزیع غذا در بین دانشجویان با معاونت دانشجویی دانشگاه است، ما از تک تک دانشجویانی که در این موضوع دچار مشکلاتی شده اند، ابتدا عذرخواهی کرده و با هماهنگی که با معاونت آموزشی دانشگاه انجام داده ایم، متعهد هستیم در رفع مشکلات آموزشی انها اقدام و مساعدت نماییم.
- آیا برنامه جدی برای رفع چنین مشکلاتی دارید؟
دکتر محقق
: برنامه جدی ما، بعنوان معاونت دانشجویی دانشگاه، پس از مشخص شدن علت اصلی خواهد بود. ولی در هر حال برنامه دانشگاه این است که در اولین فرصت، نسبت به تعویض پیمانکار اقدام نماید.
- نکته آخر.
دکتر محقق
: نکته آخری که می خواستم عرض کنم، در 10 سال گذشته، اولین باری است، که چنین اتفاقی می افتد. در گذشته برخی از دانشجویان از کیفیت و کمیت غذا و طعم آن ایراداتی را گرفته اند اما چیزی به عنوان مسمومیت غذایی برای اولین بار در دانشگاه اتفاق افتاده و امیدواریم در آینده چنین موضوعی تکرار نشود.
در پایان از دانشجویان عزیزی که به هر دلیلی نتوانستیم خدمات درمانی به آنها ارایه نماییم و شخصاً به مراکز درمانی مراجعه و متحمل هزینه شده اند، ضمن عذرخواهی مجدد، خواهشمندیم به ساختمان معاونت دانشجویی واقع در خیابان قدس، طبقه دوم، مرکز بهداشت و درمان دانشجویان مراجعه نمایند./ق
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 3523 بار   |   دفعات چاپ: 799 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 19 بار   |   0 نظر
انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران Iranian Epidemiological Association
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4419