[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
تاریخچه،اساسنامه، صورتجلسات و ...::
اخبار و رویدادها::
اخبار کنگره‌ها::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
وبلاگ انجمن::
پست الکترونیک::
مستندات انتخابات 1400::
مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران::
::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: شاخص رشد طلاق ::

به نوشته ابتکار، اگرچه فقر یکی از مهمترین علل وقوع این پدیده است و علت‌های مهم دیگری را نیز می‌توان برای این مقوله نابهنجار اجتماعی برشمرد، اما چیزی که بنا به آمار ارائه شده از سوی مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند افزایش نرخ ملایم آمار جدایی‌ها در کشور و در فاصله‌ سال‌های 88 تا 92 است.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال میانگین طول مدت زندگی مشترک در ازدواج‌های منجر به طلاق در کشور را 7.6 سال اعلام‌کرد.
بر این اساس و با توجه به سبک زندگی ایرانی به نظر می‌رسد این عمر میانگین، رهآورد آماری درستی باشد و برهمین اساس خانواده‌هایی که بتوانند تا سقف این میانگین به زندگی مشترک ادامه بدهند، به احتمال قریب به یقین می‌توانند تا پایان عمر تعهد و پیمان ازدواجشان را ادامه بدهند.
نیمی از طلاق‌ها در 5 سال اول زندگی اتفاق می‌افتد
علی‌اکبر محزون در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به درصد طلاق‌های انجام گرفته نسبت به مدت سپری شده از زندگی مشترک، گفت: 4.1 درصد از طلاق‌ها در کشور مربوط به سال اول زندگی مشترک و به صورت کلی 49.7 درصد طلاق‌ها مربوط به 5 سال اول زندگی مشترک است.
وی ادامه داد: ایلام و اردبیل به ترتیب با 5.3 و 5.6 سال دارای کمترین میانگین طول مدت زندگی مشترک در ازدواج‌های منجر به طلاق و گیلان با 9.5 سال دارای بیشترین میانگین طول مدت زندگی مشترک در ازدواج‌های منجر به طلاق است.از این نظر چنان که پیداست استان‌هایی که به لحاظ جغرافیای طبیعی و تیپ درامدی و شغلی شرایط دشوارتری دارند، بیشتر مستعد این هستند که زندگی مشترک خانواده های ساکن در آنجا کوتاهتر باشد. بر این اساس شاید بتواند فقر را یکی از مهمترین علل جدایی همسران در ایران توصیف کرد.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال همچنین در تشریح ارتباط میزان طلاق‌ها در مقابل هر صد ازدواج در کشور، خاطرنشان کرد: در سال 87 در مقابل هر 100 ازدواج 12.5 طلاق صورت گرفت که به ترتیب در سالهای 88، 89، 90 و 91 به ترتیب به 14.1، 15.4، 16.3 و 18.1 طلاق در مقابل هر 100 ازدواج رسید.
به گفته محزون در سال 92 تعداد طلاقهای انجام گرفته در کشور در مقابل هر 100 ازدواج به 20.1 رسید که می‌توان در مورد این آمار به این موضوع اشاره کرد که در شش سال گذشته میزان طلاق‌ها در مقابل هر 100 ازدواج انجام گرفته در کشور به تعداد 7.6 طلاق افزایش یافته است.وی همچنین به آمار طلاق‌های صورت گرفته در سال 92 و 91 در کشور اشاره کرد و گفت: در سال 92، 155 هزار و 369 مورد و در سال 91، 150 هزار و 324 مورد طلاق انجام گرفته است.
شاخص رشد طلاق تا سال 91 نزولی بود
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال با تاکید بر اینکه شاخص رشد طلاق در کشور روند نزولی پیدا کرده بود، گفت: متاسفانه از سال 91 به بعد مجددا شاخص رشد طلاق در کشور روند صعودی پیدا کرده است.
محزون ادامه داد: در سال 88، 125 هزار 747 مورد طلاق در کشور انجام گرفت که درصد تغییرش نسبت به سال 87، 13.8 درصد بوده است. همچنین در سال 89، 137 هزار و 200 مورد طلاق در کشور اتفاق افتاد که نسبت به سال 88 با تغییر 9.1 درصدی مواجه بود.به گفته وی در سال 90 آمار طلاق به 142 هزار 841 مورد رسید که نسبت به سال 89 با تغییر 4.1 درصدی مواجه بود.مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال، افزود: متاسفانه در سال 91 مجددا رشد سالانه طلاق روند صعودی پیدا کرد و نسبت به سال 90 با درصد تغییر 5.2 مواجه بود.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: ازدواج | طلاق | آمار | ثبت احوال |
دفعات مشاهده: 3878 بار   |   دفعات چاپ: 706 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 17 بار   |   0 نظر
انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران Iranian Epidemiological Association
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4419