[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
تاریخچه،اساسنامه، صورتجلسات و ...::
اخبار و رویدادها::
اخبار کنگره‌ها::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
وبلاگ انجمن::
پست الکترونیک::
مستندات انتخابات 1400::
مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران::
::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: گزارش جلسه مجمع انجمن های علمی وزارت بهداشت ::

  بسمه تعالی

  ریاست محترم انجمن اپیدمیولوژی ایران ، جناب آقای دکتر ندیم

  با سلام و احترام

  به استحضار می رساند اولین نشست کارشناسی مجمع انجمن های علمی در تاریخ 17مهرماه 93 در محل همایشهای برج میلاد بر گذار شد. این نشست با هدف سامان دهی ارتباط بین انجمن های علمی حوزه وزارت بهداشت و بازنگری نقش این انجمن ها در وضعیت سلامت جامعه و مدیریت سلامت کشور سازمان دهی شده بود. سخنرانان این همایش دکتر ایرج فاضل به عنوان رئیس هیات مدیره مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی، دکتر استقامتی ( دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی) و دکتر علی تاجر نیا و دکتر علی نوبخت به عنوان اعضای هیات مدیره انجن های علمی بودند. سخنرانان افتتاحیه این گردهمایی براهمیت جامعه پزشکی در کل صنوف و رشته های تخصصی تاکید نمودند چرا که متخصصین این رشته با تلاش شبانه روزی و نبوغ خود بسیار بالاتر از سایر گروه ها رشد پیدا کرده و و تنها گروهی است که در غالب ابعاد سلامت به خودکفایی رسیده اند. اما مشکل جامعه پزشکی کنونی عدم هماهنگی بین رشته ای و وفاق کلی است که امید می رود با کمک مجمع انجمن ها این ارتباطات گسترش یابد. مجمع انجمن ها از سال 1382 پایه گذاری شد اما اخرین انتخابات ان در اسفند 92 برگذار شده است و با تشکیل جلسات ماهانه در غالب زیر کمیته های مختلف تلاش نموده اند تا این امر محقق شود. موقعیت اخیر در اقبال دولت تدبیر و امید به مشکلات سلامت و اختصاص بودجه های مناسب به این امر و حضور جناب اقای دکتر هاشمی در مسند وزارت بهداشت فرصت مناسبی را فراهم آورده تا مشکلات زیادی که طی سالهای گذشته وجود داشته ودر این چند سال اخیر با سوء مدیریت ها تشدید شده بود با اقدام جهادی ریشه کن شود. دکتر استقامتی ، مسئول کمیسیون انجمن ها علمی در حوزه وزارت بهداشت به عنوان مسئول نظارت بر انجمن های علمی با اشاره به نقص قوانین موجود و جایگاه ضعیف انجمن ها در تصمیم سازی مدیریتی و ارتقای سلامت جامعه خواستار نقش افرینی خود انجمن ها در این امر شدند.

  این نشست در چهار بخش کارشناسی ادامه کار داد و در این چهار گروه 1. اساسنامه و ساختار انجمن 2- حقوق و اخلاق حرفه ای 3- سیاستگذاریهای آموزشی و پژوهشی 4- الگوسازی و اعتبار بخشی به مدت دو ساعت با بحث کارشناسی و ارائه پیشنهادات ادامه یافت. کارشناسی مباحث فوق در گروه ها با توجه به محدودیت وقت و تعداد بالای شرکت کنندگان(حدود 40 -50 نفر در هر گروه) به صورت مطلوب امکان پذیر نشد و بیشتر به ارائه تجربیات مدعوین گذشت. انتظار می رود در آینده مدیران این مجموعه برنامه ها انجام کارشناسی بر مشکلات مختلف انجمن ها را در غالب تیمهای تخصصی و به صورت مستمر و همراه با امادگی قبلی انجمن ها و نمایندگان ایشان دنبال نمایند. به هر حال این جلسه با ارائه گزارشات گروه ها که ظاهرا بخش عمده ان از قبل اماده شده بود ادامه یافت و سپس با حضور مقام وزارت بهداشت و سخنرانی ایشان و سخنرانی دکتر زالی ریاست محترم نظام پزشکی این جلسه به پایان رسید.دکتر هاشمی به وضعیت خطیر کنونی در سطح وزارت بهداشت اشاره داشتند که باید با کمک انجمن ها کل جامعه پزشکی اماده ایفای نقش تازه خود در برنامه تحول نظام سلامت باشند و در مدیریت سلامت کشور و ارائه خدمات به مردم به صورت تخصصی و جدی وارد عمل شوند و رعایت اصول اخلاق حرفه ای در انجمن ها ارزیابی و مدیریت شود.

  ضمنا اطلاع رسانی شد که برای ارتقای نقش انجمن ها در اطلاع رسانی عمومی روزنامه سپید اعلام امادگی نموده بدون هیچ هزینه ای تا نسبت به چاپ اخبار و رویدادهای علمی و مصوبات هیات مدیره های انجمن ها اقدام نماید.

  مقررشد تا نتایج کارشناسی گروه های چهارگانه بطور مستند در اختیار انجمن ها قرار گیرد.

  به نظر اینجانب این همایش هرچند با کارشناسی اصولی در زمینه نقش افرینی جدی تر انجمن ها در مدیریت سلامت کشور و ارتباط بیشتر بین انجمن ها فاصله زیادی داشت اما به عنوان نقطه شروع ، اقدامی جدی و قاطع بود که با مشارکت بسیار خوب انجمن ها مختلف علمی کشور مواجه شده بود.

  پیشنهادات:

  1. پیشنهاد می شود هیات مدیره انجمن اپیدمیولوژی ایران از شرایط موجود استفاده نموده و همسو با سایر انجمن ها نقش خود را در این مهم به صورت روشن تبیین و اطلاع رسانی نماید.

  2. برای تبیین نقش انجمن با توجه به شرایط کنونی پیشنهاد می شود کمیته های کارشناسی با مشارکت اعضای علاقمند و متخصصین هر حیطه تشکیل گردد علاقمندان به شرکت در این کمیته های کارشناسی در سایت انجمن فراخوان شوند

  3. هیات مدیره ، دبیر وریاست محترم انجمن با نشست های مشترک با هیات مدیره مجمع انجمن ها و مسئولین محترم در کمیسیون انجمن های تخصصی به صورت موازی جایگاه انجمن و بسترهای کاری را شناسایی و برنامه ریزی نمایند.

  4. پیشنهاد می شود کلیه انجمن هایی که به نوعی با حیطه اپیدمیولوژی ارتباط مستقیم دارند شناسایی شده و سطح ونوع ارتباط انجمن اپیدمیولوژی با ایشان تعریف شود.

  5. مجموعه این کارشناسی ها و نظرات بزرگان و پیشکسوتان انجمن در قالب “ برنامه عملیاتی انجمن علمی اپیدمیولوژی" تدوین گردد تا به عنوان ابزاری در دستیابی به اهداف کوتاه مدت و دراز مدت انجمن مورد استفاده قرار گیرد.

  6. به کلیه اعضای انجمن اطلاع رسانی گردد تا از ظرفیت روزنامه سپید برای اطلاع رسانی جدی تر مشکلات سلامت از نگاه اپیدمیولوژیک مقالات خود را به انجمن ارسال نمایند تا با تایید انجمن به نحو موثر برای اطلاع رسانی به مردم و مدیران وسیاست گزاران استفاده گردد.

  با تشکر

  دکتر مجتبی صحت

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: گزارش | جلسه مجمع |
دفعات مشاهده: 3822 بار   |   دفعات چاپ: 1043 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران Iranian Epidemiological Association
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4419