[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
تاریخچه،اساسنامه، صورتجلسات و ...::
اخبار و رویدادها::
اخبار کنگره‌ها::
عضویت در انجمن::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
دریافت فایل::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
وبلاگ انجمن::
پست الکترونیک::
مستندات انتخابات 1400::
مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران::
::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: پیک ششم و پاسخ آقای دکتر کریمی زارچی ::
 | تاریخ ارسال: 1400/9/15 | 
دراخبار ۲۱ شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر شریفی زارچی مبدع اپلیکیشن ماسک در 
پاسخ به سوالات مجری محترم در خصوص وضعیت کرونا در کشور، ضمن پاسخ های نا مرتبط با سوال، تحلیل های اشتباهی ارایه نمودند. 
سوال مجری: 
"برای ما وشنوندگان بگویید که میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در شهرهای مختلف کشور چطوره که برخی به وضع آبی وارد شده اند و برخی به وضع قرمز؟"
نقد پاسخ دکتر شریفی زارچی:
ایشان اظهار "داشتند دقت کنید که در روند کرونا موارد متعددی دخیل هستند، دقت کنید یکی از جدی ترین موضوعاتی که باعث شده وضعیت کشوردر۲۸۴ شهرستان کشور به رنگ آبی درآید بالا رفتن آمار واکسیناسیون است و..."، 
ایشان باید توجه بفرمایند درموج و پیک های قبلی هم همین پدیده درحالیکه برنامه واکسیناسیون در جریان نبوده، بر اساس ماهیت اپیدمی پیش رونده کرونا رخ داده است، از طرف دیگر، در شرایط فعلی هیچ مستندی دراختیار نیست که در جایی ازکشور به "آستانه ایمنی جمعی" برای پیشگیری از پیک بعدی رسیده باشیم، که آبی شدن شهرها به آن نسبت داده شود، درحقیت باید نزدیک به صد درصد جمعیت حداقل با دو دوز،  بطور موثر واکسینه شده باشند، تا این پدیده رخ دهد. باید توجه نمود، "معمولا همه گیری پیش رونده افزایشی تدریجی دارد، و طی یک دوره زمانی طولانی کاهش می یابد. انتقال تا زمانی که همه افراد مستعد آلوده شوند و یا این که ارتباط افراد مستعد و با حامل های میانجی قطع شود.ادامه خواهد داشت. سرعت انتشار به ایمنی همگانی، فرصت های تماس و میزان حمله ی بعدی بستگی دارد. همه گیری های پیش رونده بیشتردرمیان گروههای بزرگی که افراد مستعد درآن جمع هستند و یا افراد مستعد نو درآن  پدیدارمی شوند و ایمنی عامه را کاهش می دهند، درصورت عدم مداخله موثر، به صورت رخداد پیک های بعدی ادامه می یابد".
ایشان در پاسخ سوالات مجری محترم، شرایط قرمزشهرهای طبس و بهاباد وهمچنین رخداد پیک چهارم و اصطلاحا پیک پنجم را، نادرست تحلیل فرمودند. 
به عبارت دیگر با توجه به اینکه مداخلات لازم درزمینه مهار کرونا، به غیرازواکسیناسیون که هنوزنتوانسته است برای جلوگیری از رخداد پیک ششم،  به "آستانه ایمنی جمعی" برسد، انجام نمی گیرد، در نتیجه پس از بوجود آمدن جمعیت های حساس خود بخود بر اساس یک روند طبیعی، انتشار فرد به فرد رخ خواهد داد. دراین شرایط، پدید آمدن موج و پیک بعدی براساس ماهیت طبیعی اپیدمی پیش رونده کرونا قابل انتظار است و رخداد این روند بدون ورود سویه جدید به کشور نیز مهیا و اجتناب ناپذیر است، 
هلاکوئی ۱۳ آذر
#پیک_ششم

 سلام جناب آقای دکتر هلاکویی عزیز
ضمن سپاس صمیمانه از نقد و توجه جنابعالی، 
✅ به نظر من نگاه صفر و یکی به عوامل دخیل در افزایش یا کاهش روند بیماری، نگاه کاملی نیست. بر همین اساس، معتقدم حتی اگر صددرصد مردم واکسینه بشوند نمی‌توانیم از «ایمنی جمعی» اطمینان داشته باشیم (به خاطر آنکه واکسنها در جلوگیری از ابتلا صددرصد کارآمد نیستند، اثر آنها بعد از چند ماه کاهش می‌یابد و احتمال بروز سویه‌هایی با واکسن گریزی بیشتر همواره وجود دارد). در کنار آن معتقدم میتوان واکسیناسیون گسترده را به عنوان «یکی از عوامل» برون رفت از موج پنجم، یا لااقل کاهش آمار بستری و مرگ ناشی از آن ارزیابی کرد. کاملا با جنابعالی هم موافقم که حتی اگر واکسیناسیون اتفاق نمی‌افتاد موج پنجم هم مانند موجهای قبلی بالاخره بعد از یک زمانی فروکش می‌کرد ولی این به معنای آن نیست که اثر مداخله‌ای واکسن را صفر یا صد قلمداد کنیم.
✅ در مورد قرمز شدن طبس و بهاباد، من صراحتا عرض کردم بیشترین احتمالی که میدهم، افزایش مبتلایان این شهرها در ادامه موج پنجم کرونا است، هرچند همیشه باید مراقب ورود سویه جدید هم باشیم. متوجه نشدم چه بخشی از عرایض اینجانب را نادرست عنوان فرمودید.
✅ نهایتا، در نگاه اینجانب افزایش یا کاهش روند ابتلا یک فرایند پیچیده چند وجهی و با عوامل متعدد است. واکسیناسیون، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، ایمنی ناشی از ابتلا، میزان سرایت پذیری سویه‌های جدید، و فاکتورهای بسیار دیگری دخیل هستند و ما نمی‌توانیم به این عوامل نگاه صفر و یک داشته باشیم.
با احترام
علی شریفی زارچی
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 699 بار   |   دفعات چاپ: 128 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران Iranian Epidemiological Association
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4410