انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران- اخبار پایگاه
هیچ کشوری مانند ایران مشتاق واکسن نیست

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/7/20 | 
هیچ کشوری مانند ایران مشتاق واکسن نیست
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰، جوان آنلاین
دکتر کوروش هلاکویی نائینی اپیدمولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با «جوان» درباره چالش واکسن‌هراسی می‌گوید: «واکسن‌هراسی چالشی در سطح جهانی است. در عین حال در هیچ کجای دنیا به اندازه ایران نسبت به تزریق واکسن مشتاق نیستند. ایران از زمره کشور‌هایی است که به دلیل انجام واکسیناسیون عمومی از سال‌های گذشته نسبت به واکسن نگاه مثبتی وجود دارد.» از نگاه این اپیدمیولوژیست افرادی که در فضای مجازی و حقیقی مردم را به واکسن نزدن ترغیب می‌کنند اغلب به سیستم‌های ضد حکومت و ضد نظام وابسته هستند و دستگاه‌های امنیتی می‌توانند این افراد و ساختار‌های وابسته آن‌ها را شناسایی کنند. اکثر این‌ها با دانش و برنامه‌ریزی کار خود را انجام می‌دهند و می‌خواهند چوب لای چرخ دولت بگذارند، اما برخی مردم گول این‌ها را می‌خورند.»
هلاکویی می‌افزاید: «در برخی ایالت‌های امریکا تا ۵۰ درصد از مردم زیر بار واکسن زدن نمی‌روند، این‌ها افرادی هستند که اعتقاد دارند نباید واکسن بزنند، اما ما در کشورمان کسی را نداریم که اعتقاد داشته باشد نباید واکسن بزند، بلکه اکثر افرادی که زیر بار واکسن‌زدن نمی‌روند، در این زمینه تردید‌هایی دارند.»
این اپیدمیولوژیست تأکید می‌کند: «امریکایی سراغ دارم که می‌گوید می‌خواهد بیاید ایران واکسن ایرانی بزند، زیرا به واکسن فایزر اعتماد ندارد و فکر می‌کند واکسن فایزر برایشان در آینده مشکل سلامتی ایجاد می‌کند. بنابراین اگر ما بتوانیم تأیید سازمان بهداشت جهانی را برای واکسن‌های ساخت خودمان بگیریم، بسیاری از اروپایی‌ها و امریکایی‌ها ترجیح می‌دهند واکسن ایرانی بزنند. این مسئله نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست است و باید از این فرصت‌ها استفاده کرد.»
نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران:
http://irea.ir/find.php?item=1.61.461.fa
برگشت به اصل مطلب