انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران- اخبار پایگاه
سویه اومیکرون

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/10/2 | 
بیانیه ی رئیس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا (ECDC) دکتر آندرا آمون: 
از آخرین سخنرانی من تا کنون نگرانی ها درمورد سویه اومیکرون افزایش یافته است و گزارشهای اولیه موارد این سویه شامل افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند نیز می شود.  بر اساس شواهد موجود  این سویه در کشورهای اتحادیه اروپا در حال گردش است و براساس مدلهای پیش بینی تعداد موارد اومیکرون در آینده نزدیک به سرعت افزایش خواهد یافت.
ما احتمال انتشار آتی سویه اومیکرون در اتحادیه اروپا را خیلی بالا می دانیم و به احتمال زیاد تعداد موارد بستری و مرگ از آن چه تا کنون براساس سویه دلتا مورد انتظار بود بیشتر خواهد شد.
کارآیی واکسن ها در برابر پیامدهای شدید بیماری در سویه دلتا بالا باقی مانده است، بنابراین واکسیناسیون برای کاهش اثرات و گردش سویه اومیکرون همچنان یکی از اجزای کلیدی است. براساس داده های نظام مراقبت، واکسیناسیون تاکنون باعث نجات جان نزدیک به نیم میلیون نفر شده است. کشورها باید تلاش های خود را برای واکسیناسیون کامل افرادی که تا کنون واکسن نزده اند یا فقط یک دوز واکسن زده اند افزایش دهند و هر چه سریع تر دوز یادآور افراد واجد شرایط را تزریق کنند.
همان طور که پیش تر گفته ایم اعمال مجدد و تقویت اقدامات غیر دارویی برای کاهش گردش سویه ی دلتا، کاهش دادن سرعت انتشار سویه اومیکرون و نگهداشتن بار بیماری کووید ۱۹ در حد قابل کنترل، ضروری است.
ماسک زدن درست، دور کاری، اجتناب از تجمعات در مکانهای عمومی، کاهش تجمعات در حمل و نقل عمومی، ماندن در خانه درصورت بیماری، رعایت اقدامات بهداشت دستها و دستگاه تنفسی و اطمینان از تهویه کافی در مکانهای بسته همچنان جز اولویت ها هستند.
رد گیری تماس در موارد عفونت مشکوک و قطعی اومیکرون بدون توجه به سابقه واکسیناسیون باید در اولویت قرار گیرد. آزمایش(تست) همچنان یک ابزار مهم است و افراد دارای علامت باید بدون توجه به سابقه واکسیناسیون آزمایش شوند و در صورت مثبت شدن تحت ایزولاسیون قرار گیرند تا گردش ویروس در جامعه و بار بیماری بر سیستم درمانی کاهش یابد. مراقبت ژنتیکی همچنان بسیار مهم است و برای تشخیص یک سویه خاص حتما باید شناسایی توالی  ژنتیکی انجام شود.
این اقدامات تنها سبب محافظت از ما نمی شود بلکه باعث محافظت از افراد پیرامون ما نیز می شود. با همکاری هم می توانیم بر شرایط سختی که به دلیل پاندمی ایجاد شده پیروز شویم. هرچه قدر که به کریسمس نزدیک می شویم باید اتحاد خود را بیشتر حفظ کنیم.
پی نوشت: سخنرانی بالا در تاریخ ۱۵ دسامبر انجام شده است.
ترجمه: فائزه زلیکانی
#سویه_اومیکرون
نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران:
http://irea.ir/find.php?item=1.61.481.fa
برگشت به اصل مطلب