انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران- اخبار سمینارها و کنفرانس‌ها
هفتمین کنگره کشوری اپیدمیولوژی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1392/2/27 | 

هفتمین کنگره کشوری اپیدمیولوژی

همانطور که مطلعید هفتمین کنگره کشوری اپیدمیولوژی با موضوع اصلی اپیدمیولوژی اجتماعی در اردیبهشت ماه 1392 در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار می‌شود. جناب آقای دکتر ندیم، رئیس انجمن اپیدمیولوژی ایران متنی را خطاب به شرکت کنندگان در این کنگره به شرح زیر منتشر نمودند:

 

دوستان عزیز

همگی با خبر هستید که هفتمین کنگره کشوری اپیدمیولوژی قرار است در اردیبهشت ماه 1392 در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شود و موضوع اصلی آن اپیدمیولوژی اجتماعی است.

در اپیدمیولوژی وقتی موضوعی برای یک کنگره تعیین می شود، در آن کنگره بخش کوچکی به کلیات و روش های کار اپیدمیولوژی در آن موضوع و بخش عمده ای به اپیدمیولوژی بیماری ها و یا مسائل مربوط به آن موضوع مورد توجه قرار میگیرد. به عنوان مثال اگر موضوع کنگره اپیدمیولوژی زئونزهاست بخشی به کلیات اپیدمیولوژی بیماری های مشترک انسان و حیوان اختصاص میابد ولی قسمت اعظم بحث و مقالات به اپیدمیولوژی زئونوزهای مهم از نظر بهداشت عمومی می پردازد مثلاٌ: اپیدمیولوژی هاری، اپیدمیولوژی بروسلوز، اپیدمیولوژی تب کریمه کنگو و غیره.

 در این کنگره نیز باید ما سعی کنیم مقالاتی متعددی درباره روش کار در اپیدمیولوژی اجتماعی را در برنامه نگه داریم. ولی تقاضای بنده آن است که همکاران مقالاتی درباره اپیدمیولوژی بیماری ها ومشکلاتی که عوامل تعیین کننده اصلی آنها عوامل اجتماعی هستند، مانند اپیدمیولوژی زیادی وزن و چاقی، سوء تغذیه پروتئین و انرژی در مناطق محروم، مصرف سیگار، فشار خون بالا، رفتارهای نامناسب جنسی، مسمومیت های غذایی جمعی، خود کشی، قتل نفس و نیز مقالاتی درباره اپیدمیولوژی خود عوامل اجتماعی تعیین کننده مثلاً اپیدمیو لوژی فقر، بیکاری، مسکن نامناسب، تغذیه نامناسب، کمی فعالیت بدنی، بی سوادی بهداشتی مادران، عدم تمایل به ازدواج در جوانان، عدم تمایل به داشتن یا افزایش تعداد بچه ها در جوانان متأهل، تهیه و ارسال نمایند. شک نیست که یافته های این مقالات ممکن است بعضاً مسائلی باشند که اصلاً قابل تغییر در حال حاضر نیستند و یا به همکاری بین بخشی برای حل آن ها نیاز است ولی در هر حال این قدم اول برای حل این مشکلات و به تبع آن حل بعضی مسائل برای تقلیل بار بهداشتی این عوارض خواهد بود.


دوستدار همیشگی شما
دکتر ابوالحسن ندیم
رئیس انجمن اپیدمیولوژیست‌های ایران

 

AWT IMAGE


نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌های ایران:
http://irea.ir/find.php?item=1.62.16.fa
برگشت به اصل مطلب